3 Mart 2011 Perşembe

Fırsat Satınalma Kampanyanızı Başarı Hikayesine Döndürmenin 12 Sırrı

Bu yazı ilk olarak 28 Ocak 2011 tarihinde VodacoAgency'nin blogunda yayınlanmıştır.


 1. Doğru bir amacınız olsun (Fırsat Satınalma Promosyonları için 5 Neden makalesine bakın) 
 2. Marka değeri ve konumlandırmanızı gözden geçirin. Eğer markanız lüks olarak algılanıyorsa (örneğin müdavimleriniz mekanın ambiyansına değer veriyorlarsa ve bu nedenle geliyorlarsa ucuz fırsattan yararlanan müşterilerin onları rahatsız etmediklerinden emin olmak gerekir) bu kampanyayla mevcut müşterilerinizde yarattığınız algıyı zedelemeyeceğinizden emin olun. 
 3. Fırsat satınalma kampanyanızla kalıcı müşteri kazanmayı ummayın (Fırsat avcılarına ulaşıyorsunuz, müşterilerinizin %59’u teklifinizden almayacak ve fırsat müşterilerinizin % 75’i ileride de ürününüzü esas fiyatından almayacaktır. *) 
 4. Kullanmadan önce mecrayı tanımak çok önemli, bu yüzden, önce siz bir tüketici gibi bir promosyon alın ve bulabilirseniz daha önce bu promosyonları uygulamış bir şirketle konuşun.
 5. Diğer satışlara olumsuz etkisi (kanibalizasyon) minimal olmalı; eğer müşterileriniz zaten bu tür sitelerdeyse fırsat promosyonu yapmayı düşünmeyin bile. (Mevcut satışlarınıza zarar vermek sizi sadece finansal olarak zedelemez, düşük fiyatlarla algılanan değerinizi de düşürürsünüz.)
 6. Hem sabit hem değişken maliyetlerinizi karşılayın, finansal analizlerinizi yapın ki iflas etmeyin.
 7. Kalitenizi düşürmediğinizden emin olun; eğer artan müşteri sayısı ürün veya servislerinizin kalitesini düşürecekse, bu promosyon yüzünden uzun vadede daha fazla zarar görebilirsiniz. 
 8. Çalışanlarınızın moralini de hesaba katın; daha fazla talep iş yükünü arttıracaktır; çalışanların bahşişlerinin (ek kazançlarının) düşmesi ise problem yaratacaktır.
 9. Çalışanlarınızı eğitin ki yeni avcılarına karşı hazırlıklı olsunlar; çalışanlar ve yeni müşteriler web’de olumsuz müşteri deneyimi yazılarına yol açabilir.
 10. Promosyonların birden fazla kullanımına karşı önleminizi alın (kopyalama gibi yollarla); kodlar için bir veri-bankası oluşturmak ve kodları (mesela rezervasyonda) kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.
 11. Kampanyanızı doğru hedefleyin; eğer coğrafi alanlara promosyon düzenliyorsanız kullandığınız sitenin coğrafi odağınızdan emin olun. Tüm ülke çapında müşteriler sizin için sorun mu yaratıyor? Kampanyanızı kurgulamadan bu soruyu cevapladığınızdan emin olun.
 12. Aynı zamanda başka promosyonlarınız da varsa dikkatli olun; fırsat kuponlarınızın diğer promosyonlarla beraber geçerli olmadıklarını siz ne kadar net belirtmiş olursanız olun, fırsat avcıları birden fazla promosyon kullanma istekleriyle size başvuracaklardır. Bu hem çalışanların motivasyonu hem de müşteri memnuniyeti konularında sorun yaratabilir. (Kasaya yakın bir yerlerde, promosyon prensibinizi anlatan büyükçe bir tabela yardımcı olacaktır.)