17 Mart 2011 Perşembe

Fırsat Satınalma Promosyonları için 5 Neden

Bu yazı ilk defa Vodaco Agency'nin blogunda 26 Ocak 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Tüm web pazarlama araçlarında olduğu gibi, bu aracı kullanmak için geçerli bir neden ve stratejiniz yoksa, araç geri tepecektir. Her şeyden önce Fırsat Satınalma kampanyalarını kullanmak için geçerli bir nedeninizin olması gerekir. Aşağıda Fırsat Satınalma Promosyonları sunmak için en geçerli 5 nedeni bulabilirsiniz:
1  Mal Fazlasını Elden Çıkarmak: Eğer mal fazlanız varsa veya satışlarınız zayıf gidiyorsa, Fırsat Satınalma siteleri üretim kapasitenizi kanalize etmek için yararlı olacaktır.
Farkındalık Yaratmak için Reklam Amaçlı: Doğru planlandığında (kendini vurmayan – düşük kanibalizasyonla, değişken masrafları karşılar şekilde ve yaratılmış algı değerine zarar vermeden kullanıldıklarında) Fırsat Satınalma modelleri kullanabileceğiniz en iyi bilinirlik sağlama araçlarıdır.
3   Hiç bilinmeyen ama mükemmel bir ürün veya servis için Deneme amaçlı: Ürününüze inanıyorsanız ve fiyatı ne olursa olsun müşterilerinizin tekrar tekrar geri geleceğini düşünüyorsanız işte ürününüzün tanınması için harika bir fırsat. Ne var ki bu fiyatın deneme fiyatı olduğunun iletişimini yaptığınızdan emin olmalısınız.
Tekrar Dolum Modeli (Gillette ve HP’nin yaptığı gibi): Tekrar doldurulabilir ürünleri fırsat satın-alma sitelerinden satın, bu arada kampanyanızı ürünlerin tekrar dolumunun tekrar sizden yapılması şeklinde kurgulayın.
Dönemsel / Mevsimsel Promosyonlar: Eğer sektörünüzde mevsimsellik söz konusuysa düşük sezonlarda ürün kullanımını arttırmak için mükemmel bir yol fırsat satınalma siteleri olacaktır. Burada da promosyonun düşük sezonu kapsadığının iletişimini net bir şekilde yapmak çok önemli.
Bu nedenlerden birine sahip değilseniz, promosyonu yapmadan önce iyi düşünmeniz önerilir.