18 Mart 2011 Cuma

Fırsat Satınalma Promosyonundan önce Planlanması Gereken 4 Nokta


Eğer hedefiniz bahsedilen 5 maddeden biriyse büyük ihtimalle olumlu geri dönüşler elde edersiniz. Fakat kampanya öncesinde bazı planlamalar yapmanız da gerekir. Aşağıda Fırsat Satınalma Promosyonundan önce planlanması gereken 4 önemli noktayı bulabilirsiniz:
1 Hedefinizi tanımlayın. Yukarıdaki “5 Neden”i bildiğinizden emin olun,eğer sizin nedeniniz bunlardan birine uymuyorsa, kampanyanızı kurgulamadan önce bir kez daha düşünün.
2 Satışların minimumda zarar görmesine (minimum kanibalizasyona) göre plan yapın: Müşterinizle iletişimde olun, fırsat arayanların yüzde kaç indirimin peşinde oldukları hakkında fikir edinmeye çalışın. Eğer yarısından fazla olduğunu düşünüyorsanız, kampanyadan vazgeçin! Mevcut satışınızı baltalamak size hem finansal açıdan hem de marka değer algısını olumsuz etkileyerek zarar verecektir.
3 Eğer fırsatı deneme olarak yapılandırıyorsanız “deneyen müşterileriniz için  “sonraki adım” planınızı hazırlayın. Denemeden nasıl yararlanacaksınız? Deneyenleri karlı müşterilere çevirmek için planınız ne? Eğer ayakları yere basan bir plan ve harika bir ürün/servisiniz yoksa, olumlu bir geri dönüş sağlamak zor olacaktır.
4 Finansal analizinizi yapın. Kampanyanızın en azından masraflarınızı karşıladığından emin olun. Bilinirlik yaratmak amaçlı reklam diye kullanıyorsanız bile masraflarınızın karşılandığından emin olun.
Eğer hedefiniz yukarıda bahsedilen 5 maddeden biriyse büyük ihtimalle olumlu geri dönüşler elde edersiniz. Fakat kampanya öncesinde bazı planlamalar yapmanız da gerekir.
Aşağıda Fırsat Satınalma Promosyonundan önce planlanması gereken 4 önemli noktayı bulabilirsiniz:
Hedefinizi tanımlayın. Yukarıdaki “5 Neden”i bildiğinizden emin olun,eğer sizin nedeniniz bunlardan birine uymuyorsa, kampanyanızı kurgulamadan önce bir kez daha düşünün.
Satışların minimumda zarar görmesine (minimum kanibalizasyona) göre plan yapın:
Müşterinizle iletişimde olun, fırsat arayanların yüzde kaç indirimin peşinde oldukları
hakkında fikir edinmeye çalışın. Eğer yarısından fazla olduğunu düşünüyorsanız, kampanyadan vazgeçin! Mevcut satışınızı baltalamak size hem finansal açıdan hem de marka değer algısını olumsuz etkileyerek zarar verecektir.
3 Eğer fırsatı deneme olarak yapılandırıyorsanız “deneyen müşterileriniz için “sonraki adım” planınızı hazırlayın. Denemeden nasıl yararlanacaksınız? Deneyenleri karlı müşterilere çevirmek için planınız ne? Eğer ayakları yere basan bir plan ve harika bir ürün/servisiniz yoksa, olumlu bir geri dönüş sağlamak zor olacaktır.
Finansal analizinizi yapın. Kampanyanızın en azından masraflarınızı karşıladığından emin olun. Bilinirlik yaratmak amaçlı reklam diye kullanıyorsanız bile masraflarınızın karşılandığından emin olun.