25 Eylül 2012 Salı

2013'te Dijital Pazarlama


Bu sene biraz erken davranıyım dedim şimdiden 2013 dijital beklentilerimi toparladım. Bana sorarsanız dijital pazarlamada işte bunları konuşuyor olacağız 2013'te:

Kanal olarak Mobil: 
Markalar web sitelerini mobil uyumlu yapmalı tartışmasını aştığımızı umduğum 2013'te bu sefer de mobil için farklı oluşumlar yaratmanın önemi ortaya çıkacak. Sadece web sitesine mobilden ulaşmak değil, siteye mobil ulaşanlara hizmet edecek bir bakış açısıyla mobil siteler gözden geçirilmeli. Mobil aplikasyonlarda ise temel soru: ziyareteçileriniz sitenize belli bir periyoda mı geliyor, hep belirli tür içeriğin güncellenmesi, tekrarlanması gibi belirli bir iş mi yapıyorlar? Birşeyler okuyup, seyretmek, birşeyler almak, birileriyle irtibata geçmek? Bu durumlarda mobil aplikasyon yapmak düşünülebilir. Fakat mobil sitenizin aynı içeriği için aplikasyon yapmayın derim ben. Tüm yıl anahtar sorunuz "Mobilde markamla alakalı ne yaparsam müşterimin işine yarar?" olabilir.

Sosyal Medya, analitik ve karar mekanizması: 2013 verileri daha kolay değerlendirip, kararları içimizden gelen ses ışında verilerden feyz alabileceğimiz bir yıl olacak. Gerek sosyal platformlardaki takip edilebilen veriler, gerek hızlı karar değişikliklerine adapte olabilen teknolojiler 2013'ü "sosyal medyaya bak, karar ver, dene,  sosyal medyaya bak, ..."  prosedürünü getirebilecek. Sosyal medyayı karar verme mekanizmasının içine sokmak, geri bildirim yerine ilk safhalarda sosyal medyayı kullanmak bu yılın en temel pazarlamasal değişikliği olacak bence.

İçerik! Alakalı, işe yarayan, doğru formatlı içerik. Kullanıcı, ziyaretçi, müşteri, hedef kitle,... ne derseniz deyin. Kaliteli içerik karşılığını bulacak. Şirketler bünyelerinde "marka muhabirleri" istihdam etmeye bu sene başlar mı bilemiyorum ama "muhabirin elinden çıkmış" nitelikte sosyal paylaşımları ajanslarından bu sene talep etmeye başlayacaklar. Umuyorum :)

2013'ten beklentimiz büyük, her yeni seneden olduğu gibi:) Hadi sizden de duyalım dijital pazarlamada 2013'ten kim ne bekliyor? 

Not: Bu beklentilerin bir de e-ticaret versiyonu iyi olur değil mi?

3 yorum:

 1. Aslında her sene aynı şeyleri bir adım daha ileriye götürmeyi hedefliyoruz. Beklentilerimizde değişen pek birşey olmuyor. Beklentiyi oluşturmada da kilit soru tam da senin sorduğun gibi; "Müşterimin, hedef kitlemin işine yarayacak (değer yaratacak değil :) ne yapabilirim?" sorusuna gerçek anlamıyla cevap verdikten sonra dijital pazarlamadan bir şeyler beklemek mantıklı olacak. Buna cevap veremiyorsak dijital pazarlamadan birşey beklemeyelim diyenlerdenim :)

  Son olarak eline sağlık, ne güzel yazmışsın. e-Ticaret versiyonu da, mobili de, sosyal medyası da iyi gider. Bekliyoruz...

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Yaltun; sosyal medyadaki beklentileri senden alalım, syndication yapalım önce Vodaco Bloguna sonra buraya ekleyelim :)

  YanıtlaSil