26 Eylül 2012 Çarşamba

E-Ticaretin 3 T’si - Giriş


E-Ticaret 2012’nin gözde iş koluydu, 2013’te de parlamaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. E-ticaretin farklı modelleri, aşamaları var. Bu işe bir tarafından bulaşan herkes de daha büyütmek konusunda hevesli gördüğüm kadarıyla. Bu yazı dizisini, öncelikle deneyimlerimi derleyip toplamak ve devamında e-Ticaret’e heveslenen fakat, aslında neye nereden başlayacağı konusunda pek fikri olmayan kurum ve kişiler için bir başlangıç noktası ve belki de bir atlama tahtası olması amacıyla yazıyorum.

E-Ticaretin 3 T’si, aslında konuyu hem bir yapıya oturtup özetlemek hem seksileştirmek için biraz zorlama verilmiş bir başlık. 3T derken Tedarik, Teknoloji ve Tanıtım’dan bahsediyorum ve her bir T için ayrı bir yazı planlıyorum. Kısaca Tedarik derken ne satacağına, nerden, ne şekilde alacağına gibi ürüne dair karar vermek ve bir modele oturtmaktan bahsediyorum.  Teknoloji ise gerek satışın gerek iç takibin (stoğun) yapılacağı altyapıyı belirlemek, satış ara yüzünü belirlemek, site içi arama ve kullanıcı deneyimi için kritik kararlar, müşteri kayıtları ve bunların satışlarla entegre/senkronize kullanımını imkanlı kılacak araçların belirlenmesini içeriyor. Tanıtım ise aslında bu başlığı en zorlama yapan T çünkü aslında “marketing”i kapsıyor; lansman, tanıtım, müşteri ilişkileri, sosyal CRM nasıl şekillenmeli gibi konulara değiniyor.

Bu yazı dizisiyle amacım henüz 6 aylık e-ticaret deneyimimde görüp öğrendiklerimi derlemek, pekiştirmek ve dokümante etmek. 

Keyifli okumalar. 


Not: Yorumlarınızla yazılanları zenginleştirmek isterseniz de lütfen kendinizi tutmayın JTEDARİK:


Zaten ticaretin içindesiniz ve işinizde yeni açılımlar yapmak istiyorsunuz veya “Herkes yapıyor, ben de internetten bir şeyler satıyım,” diyorsunuz. Yani aslında üç aşağı beş yukarı ne satacağınızı biliyorsunuz.
Bu noktada ilk uyarım e-ticaretin dükkancılıktan ayrıldığı bazı temel noktalar olduğu. Dükkandan veya alışılagelmiş şekilde yapılan satışlarda, müşteriniz ürün veya numuneyi görüp dokunabilir. E-ticarette ise bilinen tanınan bir ürününüz yoksa aslında umut/hayal satıyorsunuz. Dolayısıyla ya ürünü çok iyi seçmeniz ya da ürün hakkında çok açık sözlü olmanız gerekiyor. ... (arkası yarın)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder