18 Eylül 2012 Salı

İşe Yarayan İçeriğin 4 Altın Özelliği

Gerek sosyal medya olsun, gerek online veya mobil platformlarda ilgi çeken içeriğin 4 temel ortak noktası olduğunu görüyoruz. İşte ister Facebook'ta paylaşacağınız, ister blogunuzda yazacağınız içeriğin 4 altın özelliği:
1. İlginçleştirin
2. Kolaylaştırın
3. Mutlu edin
4. Güven yaratın ve saygı duymalarını sağlayın

1. İlginçleştirin
Kimse sıkıcı ve bayağı işlerden başkalarına bahsetmez. Yaptığınızın özel veya farklı olmasını sağlamalısınız, mümkünse her defasında. Cem Yılmaz'ın sahne şovları gibi, her yeni yayınınız için "Acaba bu sefer ne yapmış?" demelerini sağlayın.

2. Kolaylaştırın
En ilginç haber bile, yayılmadığı sürece haber olmaz. İçeriğinizin yayılması için sizin desteğinize ihtiyacı var! İnsanların yazdığınız/paylaştığınız konu hakkında kolayca konuşabilmelerini sağlayın. Ve en önemlisi okuduklarını kolayca paylaşabilecekleri ortamları ve altyapıları kullanın. İnsanları sizin adınızı duyurmalarını kolaylaştıracak malzemeler yaratın. Facebook veya Twitter'da paylaş ikonları kullanmak, paylaşımlarında kullanacakları metni onlar için yazmış olmak, markanızla alakalı hoş/ilginç stickerlar dağıtmak,... Adınızın duyulmasını engelleyen unsurları bulma konusunda agresif olun ve bunları yok edin!

3. Mutlu edin
Gerçekten mutlu müşterilerden daha iyi reklam kampanyası yürütemezsiniz. Onları şaşırtın ki onlar da sizden bahsetmekten sıkılmasınlar, bunu görev edinsinler. Ve aslında bu çok da kolay olay olabilir: İnsanlara saygılı/ iyi davranmak, hakkınındaki bir yorumu Twitter'da yorumlarken gibi müşterilerinizle iletişimde olduğunuz anlarda gülümsemek ve belki biraz kendinizi unutup sadece yardım etmeye çalışmak... Tavrınızdaki değişiklik algılanmanızda da değişikliğe imkan tanıyacaktır. Bir deneyip sonucu @chaaaala'ya da Tweet atmaya ne dersiniz?

4. Güven yaratın ve saygı duymalarını sağlayın
Kimse güvenmediği birisi veya bir şirket için kefil olmak, referans olmak istemez. İsimlerinin lekeneceği endişesiyle, sonucun ne olacağından emin olmadığımız kişi ve kurumlara tanıdıklarımızı yönlendirmek istemeyiz. İşte bu yüzden güven yaratmak çok önemli. Hatalarınıza sahip çıkın, açık sözlü, açık yürekli olun. Kısa yoldan kolay sonuçlar hedefleyerek güven duygusunu hafife almak, alacağınız en pahalı ders olabilir! Robert Bosch'un reklamlarla ünlü olan sözünü hatırlıyor musunuz?

Aslında bu 4 özellik yepyeni şeyler değil, eski kuralların makyajlı hallerinin yeniye uygulanmalarından ibaret sanki. Bu yazıyı da bahsettiğim Robert Bosch reklamıyla bitiriyim o zaman.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder