24 Eylül 2012 Pazartesi

Web Sitesi 101


Bu haftasonu bir web sitesi projesi üstünde çalışırken kendime bir kontrol listesi hazırladım. Bu listede uzun uza diye kavramları anlatmıyorum, kavramlara hangi boyuttan yaklaştığımı hatırlamak için notlar düşüyorum.  Web sitesi proje hazırlık evresi için önemli olan noktaları şöyle derledim:

Amaç: Bu site niye yapılıyor? Neye hizmet edecek? Bu en temel soru üstünkörü cevaplandığında, ortaya çıkan site kimseyi tatmin etmeyecektir...

Kim bu siteye bakacak? Hedef kitle kimler, nasıl gruplardan oluşacak. Amacı oluştururken hedef kitleleri de göz ardı etmemek önemli.

Navigasyon: Öncelikle site navigasyon mantığı kurum/iş/sitenin ait olduğu oluşumun düşünce tarzı, işleyişi değil ziyaretçilerin bakış açısı öncelikli oluşturulmalı.  Sabun üretip satıyorsanız web sitenizde öncelikle ürünler ve satın almaya yönlendiren bölümler olmalı, sabunun hammaddesini sitenin baştacı yapmak bu siteye gelenlerin ilk ilgilendikleri nokta değildir diye düşünüyorum, özellikle amacınız hammadde değil de sabun satmaksa sizin de olmamalı. Navigasyonda esas önemli nokta tüm sitenin birbiriyle ağ gibi örülebilmesini sağlamak. Tüm içeriğinizin birbiriyle alakalandırılması ve linklenmesi çok önemli. Bu konu hakkında ayrıca web için yazmak adında bir makale hazırlıyorum.

Kısa ama kısacık değil: Özellikle internette, sadede gelmek önemli. Twitter’da tüm derdimizi 140 karaktere sığdırdığımız düşünülürse, dijital uyumlu insanlar kısa ve öz bilgiyi tercih eder oluyorlar. Bu yüzden her sayfanın gerektiği kadar uzun olması, ama olsun diye koyulmuş hissettirecek kadar da kısa olmaması gerekli.

Hız: site yüklenirken “İnternette sorun mu var?!” sorusu akla geliyorsa o site “hızlı” bir site değildir. Gerek site içeriğinde gerek barındırmasında birçok ayardan bu sorun oluşuyor. Özellikle mobil cihazlarla arama yapılan günümüzde “hız” bir site için ciddi bir sorun olabilir.

Resimlerin boyutu, kalitesi: Resimler web sitesini “profesyonel duran” ile “çok amatör” çizgileri arasında konumlandırılmasını sağlayan ana unsurlardan biri. Resimleri seçerken kalitesine (çözünürlük), boyutuna (sayfanın hızlı yüklenmesini engellemeyecek) dikkat etmek gözden kaçmamalı. Başka bir nokta da işin hukuksal boyutu, kullanılan tüm resimlerin hukuksal olarak bir sorun yaratmadığından, sayfanızda kullanmak üzere gerekli izinlerinizin olduğundan emin olun. Kimi durumlarda bir resmin (aslında burada doğru terim fotoğraf) bir ortamda (örneğin broşür) kullanabiliyor olmanız onu webde de kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Web, mobil, aplikasyon gibi detaylı kullanım izinlerinizin olduğundan emin olun.

Video: Videolar metinden daha ilgi çeken, daha paylaşılan unsurlar oldu. Videonun tam olarak ne içerdiğini, süresini, çekim tarihini ve yerini, görüntü kalitesi bozulmadan full ekran seyredebilir olmasını sağlayan ikonları videoların yanında, yakınında bulundurmalı. Video metinlerini web sitenizde SEO amaçlı bulundurmak, bunu yapamıyorsanız da doğru ve etkin etiketleri kullanmak çok önemli.

Sosyal Paylaşım altyapısı: APIler ile gerek sitenizin tamamının gerekse içindeki materyallerin ayrı ayrı paylaşımı sağlanmalı.

Renk seçimi: düşünülmesi gereken noktalar: kurumsal renkler, birbiriyle uyumlu renkler, marka veya stili çağrıştıran renkler, ziyaretçiyi yormayacak – okumayı kolaylaştıracak renkler

Dilbilgisi ve yazım yanlışları: bu konuda çok da bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Kimi umursuyor kimi umursamıyor… Her seçim siz ve temsil ettiğiniz kurum hakkında fikir veriyor.

İletişim Bilgisi: Bu site veya kurumla ilgili irtibata geçilebilecek bir irtibat bilgisi bulundurmak pek çok açıdan önemli, atlanmaması gereken bir nokta.

Unuttuklarım için yorumlarınızı bekliyorum ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder