9 Ocak 2013 Çarşamba

9 Adımda Sosyal Medya Dostu Basın Bülteni


Dijital mecra dostu basın bülteni yazmak ister misiniz? Online yayıncılara gönderirken aşağıda bahsedilen adımlar arama motoru dostu basın bültenleri yazmaya yardımcı olacaktır.


1. Logo – Antetli kağıt formatının dışında, bültenin son kısmında gerek beyaz gerekse koyu zeminde kullanılacak logoların detayı belirtilerek dijital bültenlerde bulunması, logoların doğru kullanılmasına imkan sağlar.

2. Kontak kişisi - Dijital bültenleri hazırlarken kontak kişisinin adı ve iletişim bilgilerinde e-mail adresi ve kurumun sosyal medya kanallarına link verilmesi mecraya özgün iletişimi destekleyecektir.

3. Dikkat çeken başlık – Genelde başlıkların dikkat çekici olmasının okunurluğu etkilediğini biliyorsunuz. Online’ın geleneksel mecralardan farkı “arama motoru dostu” metinler arama sıralamasında öncelikli olur ve dolayısıyla okunurluk ihtimalleri artar. Dikkat çekici olduğu kadar, yazılan konuyla ilgilenen kişilerin hangi kelime veya kalıplarla o konuyu arayacağını düşünüp, bu kelime ve kalıpları başlıkta bulundurmak önemli bir adım olacaktır.

4. Haber Özeti – Bülteninizin ilk paragrafında canlı bir link ile web sitenize yönlendirme yapmak; haberin ne hakkında olduğuna dair ana kelime ve kalıpları kullanmak ve edilgen yerine etkin cümleler kurmak “arama motoru dostu” dediğimiz başka bir adım olacaktır.

5. Devam Paragrafları – Öncelikle bülteninizin iki sayfayı geçmemesi online için de geçerli bir öneri. Ve bültende bahsettiğiniz her alt konu veya gelişme birer paragrafta anlatılıp odaklı paragraflarda odaklı kelime ve kalıplar kullanıldığında arama motoru dostu diğer bir adımı oluşturacaktır.

6. Sonuç paragrafı – Bir kapanış paragrafı okurlara vermek istenen son mesajla beraber tekrar sayfanıza bir yönlendirme (link) içermeli.

7. Metin içindeki linkler – Eğer ilk ve son paragraf arasında bahsettiğiniz konularda yönlendirme yapabileceğiniz, tercihan kurumun web sitesinin başka bir sayfasına yönlendirme yapmak yararlı olacaktır. Böylelikle basın bülteniniz yer kazanmak amaçlı kesilip biçilse bile gerek arama motoru gerekse ziyaretçiler için yönlendirme yapılan bir link olacaktır.

8. Görsel Öğeler – Online bir dünyada basın bültenleri de interaktif olması öneriliyor. Dolayısıyla video, resim galerileri gibi görsel destekler için YouTube, SkyDrive, Dropbox, GoogleDocs gibi servislerden de yararlanabilirsiniz.

9. Şablon -  Dijital basın bültenleri için bir şablon oluşturmaya ne dersiniz? İsterseniz Bersay olarak kullanabileceğimiz bir şablonu hep beraber Facebook Grubumuzda fikir paylaşarak oluşturabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder