15 Ocak 2013 Salı

Sosyal Medya Rehberi

1.   Sosyal medyanın kişisel kullanımında çalıştığınız kurum ve çalışanları, hizmet verdiğimiz müşterilerimiz, çalışanları, çalışılan üçüncü partiler ve çalışanları ve genel olarak eski çalışanlar hakkında titiz davranılmasını aşağıdaki nedenlerle önemli:
·         Dijital ortamda yayınlanan/üretilen bir doküman silinse bile var olmaya devam edebileceği
·         Yayınlanaların durum/mekan ve zamandan bağımsız değerlendirilebilmesi ve yanlış anlamalara neden olabilmesinin çok kolay olması nedeniyle kendinize veya diğer kişi ve kurumlara zarar verici olabilir.

2.       Profesyonel konulardaki paylaşımlarda yanlış anlaşılmaya imkan vermemek adına çalıştığınız kurumla olan bağınızı açıklamanız veya bu bilgiye kolaylıkla ulaşılabilir olduğundan emin olmak önemli. Hiçbir durumda olmadığınız bir kişi veya yapmadığınız bir görevdeymişsin gibi anlaşılacak paylaşımlarda bulunulmamasına dikkat etmek lazım.

3.       Kullandığınız hesap/profillerde aksi bir göreviniz yoksa kurum hesabı gibi algılanabilecek bir algı oluşturmamalı.

4.       Herhangi bir kişi tarafından bu tür bir kullanım olduğunu düşündüğünüz durumlarda kurumumuz sosyal medya sorumlusu ile iribata geçmeyi unutmayın.

5.       Kurum adına yapılmasını istediğiniz paylaşımlar konusunda yine kurumumuz sosyal medya sorumlusuna ulaşmanız gerekli.

6.       Sosyal medyadaki paylaşımlarınızda gerek çalıştığınız kurum gerekse hizmet verilen müşteriler hakkında gizlilik sözleşmesi kapsamındaki veya kapalı kapılar arkasındaki konular hakkında paylaşım yapılmamalı. (Bu nedenle ben müşteri toplantılarında Foursquare check-in'i dahi yapmamaya özen gösteriyorum.)

7.       Rakipler hakkında yorum veya paylaşım yapılması konusunda bir kuralımız olmamasına rağmen bu tür konularda kişisel yargı ve iradenizle hareket edeceğinize inanıyoruz. Bu tür paylaşımlarda elinizdeki bilginin doğruluğu, kaynağı ve güvenirliği konusunda bilgi sahibi olmanızı öneririm.

8.       Paylaşımlarınızda vereceğiniz bilgiler, yorumlar, geri bildirimler,  teknik destek konusunda aksi bir durum söz konusu değilse paylaşımınızın kendi fikir ve bilginiz olduğuna dair açık bilgilendirme verdiğinizden emin olun.

9.       Resim, video veya telif hakkı olan materyallerin paylaşımları konusunda yasal prosedürü bildiğiniz ve uyguladığınızdan emin olun.

10.   Paylaşımlarınız hakkında basın tarafından sizinle irtibata geçilirse paylaşımınızın sadece kişisel amaçlı olduğunu, kurumsal bir yorum isteniyorsa ilgili kişiye yönlendirme yapabileceğinizi belirtin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder