16 Eylül 2013 Pazartesi

Giyilebilir Teknolojilerden...

“Savaş Yıldızı”nda Galactica’lılara karşı saatlerine konuşan insanları seyredip “Bir gün biz de bunu yapabilecek miyiz?” diye sorarken evimizde analog ve çevirmeli telefonlar vardı.

İşte bu soruyu soran bir ilkokul öğrencisi olarak heyecanlı bir ruh haliyle yazıyorum “giyilebilen teknolojiler”e dair ilgimi çeken haberleri. Seçtiğim teknolojiler bir tanesi hariç, son bir ayda en çok konuşulan ürünler. Aralarında en eski olan JawBone 1999'da kurulmuş bir şirket. Bu ürünler birbirlerinden güzel ve hayatı keyiflendirip kolaylaştıran onlarca üründen sadece bir kaçı. 


http://www.sproutling.com’ dan bebek monitörü anne babalara bebeklerinin ve küçük çocuklarının uykuları hakkında çeşitli bilgiler sunmayı amaçlayan bir girişim.Giyilebilen teknolojiler konusunda en ilgi çeken haberlerden biri Nissan’dan geldi: Frankfurt Otomobil Fuar’ında tanıtılan Nissan Nismo Watch sürücüleri akıllı telefonlarına değil, arabalarına bağlamasıyla ilgi çekti:Bu ay çok konuşulan bir diğer haber şifrelerin yerini alması planlanan bileklikti. Şifreyi parmak izi, yüz veya retina tarama/tanıma teknolojisinden bir adım öteye taşıyan NYMI, kişilerin kalp atışlarını kişisel şifre olarak belirleyip kullanmasını sağlıyor.
Run-n-Read ise “cidden gerekli mi?” dedirten cinsten bir proje. Koşarken e-kitap okumayı sağlamayı hedefleyen Run-n-Read t-shirt’e veya saç bandına takılıyor, okurken metnin hareket ediyor gibi görünmesini engelliyor, tek dokunuşta sayfa çeviriyor ve hatta bir fitness takip cihazı olarak da iş görüyor.Henüz deneme fırsatı bulamasam da tasarımı ile gönlümü kazanan Jaw Bone ise giyilebilir teknolojilerin tasarımlarıyla da fark yaratmaları konusunda yeni bir standart oluşturdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder