5 Eylül 2013 Perşembe

Kod Yazmak ya da Yazmamak

Mühendis olmadığıma ve kod bilmediğime hayıflandığım günlerden birinde LinkedIn ve Mashable'da bir haber karşıma çıktı. Bir girişimci üniversite mezuniyet töreninde öğrencilere seslenirken "Eğer kod yazmayı bilmiyorsanız size işe almayacağım!" diyordu. İlk etapta keskin ve vurucu bu sözlerin altında demek istediğinin artık iş yapış şeklinin değişmesinden, kod yazmanın bir disiplin ve bakış açısı gerektirdiği ve artık bu bakış açısına sahip olmayanların iş dünyasında yer bulamayacağı yattığını tüm haberi okuyunca anladım. İş dünyası herkesin kodcu olmasını beklemiyor, ama
her çalışanın yeni iş düzeninde bir bakış açısı ve bunun hayat bulabilmesi için belirli bir disiplin anlayışı olması bekleniyor. İşlerin yapılışı hakkında fikir sahibi olmadan onun parçası olunamayacağını söylüyor.

Tam da o sıralar Bill Gates, Mark Zuckerberg, will.i.am gibi bir çok ünlü ismin yer aldığı bir projenin videosu yayılmaya başladı.


Kod yazmanın düşünmeyi öğrettiğine deyinen Steve Jobs'dan bir alıntıyla başlayan bu video Amerika'da kod yazmayı öğrenmenin liselerde ders olmasını hedefleyen ve code.org altında toplanan pek çok kurum ve kişinin ortak projesi. Tam da hislerime tercüman oldu diyen bu video sayesinde udemy.com, codecadamy.com u buldum. Codecademy isminden de anlaşılacağı gibi en temelinden en cafcaflısına ücretsiz kod yazma kursları sunuyor. Udemy ise girişimciler için temel kod bilgisi kursu aldığım adres. Udemy sadece koda değil çok daha geniş bir yelpazede kursları makul fiyatlarla sunuyor. iTunes University'de podcastler olarak da benzer kurslar bulmak mümkün, hatta dünyaca ünlü üniversiteler sunuyor bu programları. Bu arada 5 yaşındakilere kod yazmayı öğreten oyunlar da var buralarda. Bir de Türkiye'den bir adres: Açık Akademi. Microsoft Türkiye'nin bir sosyal sorumluluk projesi olan Açık Akademi Türkçe kurslarla çeşitli platformlar için kod yazmaktan uygulama yazmaya pek çok seçenek sunuyor ve ücretsiz. "Kim uğraşır?" demeden bizden başarı hikayelerine göz atmayı öneririm.

Büyükler öğrenmenin yaşı yok derdi, artık adresi de çok...

1 yorum:

  1. nice posts..thanku for posting...
    Best SEO training in hyderabad.Here professionals are giving training with fee of low cost and Experience of 12years in the field of digital marketing.Train by the experts and get more knowledge about Digital marketing.
    Best seo training in hyderabad

    YanıtlaSil