23 Ocak 2014 Perşembe

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması 2014'ün en gözde trendlerinden. 2012'de yavaş yavaş konuşulmaya başlanmış, makale pazarlaması gibi medya odaklı bir isimden daha geniş odaklı bir (dijital) pazarlama odağına dönüşmüş bir kavram.


Ama aslında yeni bir konudan bahsetmiyoruz. Tüketici ile bağ kurmanın yeni adı İçerik Pazarlaması. Tüketicinin işine yarayacak, hoş vakit geçirmesini sağlayacak, ona bir değer katacak içeriği oluşturmak ve sunmak. Hatta o kadar hoşuna gidecek, işine yarayacak ki kendisi paylaşmaya ön ayak olacak. Hem talebi yaratmak hem satın almaya yönlendirmek için hem de mevcut müşteriye tekrar tekrar ve/veya daha kapsamlı ürünleri satmak için içerik oluşturmak, bu içeriği tüm pazarlama kanallarıyla yaymak. 

Çok da yeni bir kavram gibi gelmeyebilir içerik pazarlaması böyle tanımlayınca. Ilk örnekleri olarak aklıma gelen Michelin lastiklerinin Michelin bebeği var mesela veya Pirelli'nin takvimi.

Bizden bir örnek vermek gerekirse Orkid'in 25. yılı için yapılan "İyi ki Doğdun" reklam filmi mesela. İlk defa müzik kanallarında klip olarak yayınlanan şarkının bir süre sonra kısa bir reklam versiyonu çıktı. Her dinleyenin diline pelesenk olan sözleriyle tüketiciyi dinleyip anlayıp ona bir "teşekkür" eden bu kampanya zamanının "İçerik Pazarlaması" örneklerinden. Hatta üstünden 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala TV'da köşe yazılarında ara ara karşımıza çıkıyor şarkının nakaratı "Çocuk da yaparım, Kariyer de!"


Kampanyanın künyesini aradım, Google endekslerinde yok olmuş. Ama bu kampanyada çalışmış biri olarak kişisel notlarımı paylaşabilirim:

2002'de P&G'nin dünya markası Orkid'in Türkiye'ye girişinin 25. yılı nedeniyle yapılmış olsa da altında öncelikle tüketicinin "acı"sını anlamış bir brief, kreatif ajans ve müşterinin takım oyunu ve doğru iş ortaklarıyla hem kendi çapında ses getirmiş hem de bir çok ilke imza atmış bir kampanya. Bu paragrafı yazarken içinde bulunduğum takımı ve dolayısıyla kendimi övmek değil amacım, gerçi benim için bir "Rüya Takımı"dır bu ekip ;) "Reklam ajansı" yıllarım ve projesyonel eğitimimin pazarlama stratejisi, proje yönetimi, müşteri yönetimi ve kreatif süreç bakımından zirveye ulaştığını düşündüğüm bir iştir bu proje. Marketing ve reklam dünyasında P&G bir okuldur der herkes. Hem çalışanı hem iş ortakları için kesinlikle bir okul P&G: Reklamı iş hedefleri doğrultusunda şekillendirmeyi bir sistematiğe dökmüş, süreçselleştirmiş ve hesap verilebilirliği kitaplarda bir terim olmaktan çıkarmış çok sayıda kurum yok.

Ajans ekibindeki iki anne, bir baba ve geri kalan her kesin brief sonrası "de-brief/ön sunum yapar ancak" niyetiyle girdiğimiz toplantıda Nil Karaibrahimgil'in bizi yerimize mıhladığı nerdeyse "first time right" olan ender projelerden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder