4 Aralık 2013 Çarşamba

Twitter nerelerden nerelere

Şubat 2009. Evan Williams, 2006 Haziran'da lansmanı yapılan Twitter'ın nasıl doğduğunu anlatıyor. Yöneticisi olduğu Odeo'da, çalışanlardan birinin hobi olarak geliştirmeyi düşündüğü anlık SMS gönderme benzeri bir web servisi. Ben bu tür yan projelere alışığım diyor Williams. Blogspot da bundan önceki şirketimde bir yan projeydi diye de açıklıyor. (Blogger yani Blogspot 1999'da Evan Williams'ın kurucu ortak olduğu Pyra Labs tarafından kuruldu, 2004'te Google tarafından açıklanmayan bir miktara satın alındı.) Evan Williams'ın anlattıklarından Twitter'ın kullanıcıları ile evrildiğini, yön bulduğunu görüyoruz.
En etkileyici yanı, ki bu hala geçerli, en efektif gerçek zamanlı etkileşim aracı olması. Sunum 8 dakika sürüyor ve sunum hakkında 50 Tweet atılıyor. 2009 için kısıtlı katılımcısı olan bir konferans için bu rakamlar çok etkileyici. 2010'da Twitter'a niye "gerçek zamanlı arama motoru" denmeye başlandığını daha net anlıyoruz.

140 karakterle edebiyat yapılabilir mi? 


İkinci Twitter TED videosu 2013'den. Twitter'ın farklı kullanımlarına değiniyor. Twitter kurgusuyla yazılan kısa hikayelerden ortaklaşa yazılan Twitter romanlarına pek alışık olunmayan projelere değiniyor. Sosyal medyanın dili bozan, dilbilgisi kurallarını hiçe sayan bir ortam olması hakkındaki eleştirilerle adeta dalga geçiyor. Biçim ve içeriği (context ve content) yepyeni şekillerle nasıl kurgulayabilir, Twitter'ı sınırlayan değil ufuk açan bir platform haline nasıl getiririz? Andrew Fitzgerald radyo tiyatrosundan çıkıp günümüze hikaye anlatımı üstüne ilham veriyor. #140karakter ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder