6 Şubat 2014 Perşembe

9 Adımda Sosyal Medya Dostu Basın BülteniDijital dostu basın bülteni nasıl olur? Online yayıncılarla haber olabilecek içerik paylaşabilmek için aşağıda bahsedilen adımlara göz atın, arama motoru dostu basın bültenleri yazmanıza yardımcı olacaktır.
1. Logo

Antetli kağıt formatının dışında, bültenin son kısmında gerek beyaz gerekse koyu zeminde kullanılacak logoların detayı belirtilerek dijital bültenlerde bulunması, logoların doğru kullanılmasına imkan sağlayacaktır.

2. Kontak 

Dijital bültenleri hazırlarken kontak kişisinin adı ve iletişim bilgilerinde e-mail adresi ve kurumun sosyal medya kanallarına link verilmesi mecraya özgün iletişimi destekleyecektir.


3. Dikkat çeken başlık

Genelde başlıkların dikkat çekici olmasının okunurluğu etkilediğini biliyorsunuz. Online’ın geleneksel mecralardan farkı “arama motoru dostu” metinler arama sıralamasında öncelikli olur ve dolayısıyla okunurluk ihtimalleri artar. Dikkat çekici olduğu kadar, yazılan konuyla ilgilenen kişilerin hangi kelime veya kalıplarla o konuyu arayacağını düşünüp, bu kelime ve kalıpları başlıkta bulundurmak önemli bir adım olacaktır.

4. Haber Özeti

Bülteninizin ilk paragrafında canlı bir link ile web sitenize yönlendirme yapmak; haberin ne hakkında olduğuna dair ana kelime ve kalıpları kullanmak ve edilgen yerine etkin cümleler kurmak “arama motoru dostu” dediğimiz başka bir adım olacaktır.

5. Devam Paragrafları

Öncelikle bülteninizin iki sayfayı geçmemesi online için de geçerli bir öneri. Ve bültende bahsettiğiniz her alt konu veya gelişme birer paragrafta anlatılıp odaklı paragraflarda odaklı kelime ve kalıplar kullanıldığında arama motoru dostu diğer bir adımı oluşturacaktır.

6. Sonuç paragrafı

Bir kapanış paragrafı okurlara vermek istenen son mesajla beraber tekrar sayfanıza bir yönlendirme (link) içermeli.

7. Metin içindeki linkler

Eğer ilk ve son paragraf arasında bahsettiğiniz konularda yönlendirme yapabileceğiniz, tercihen kurumun web sitesinin başka bir sayfasına yönlendirme yapmak yararlı olacaktır. Böylelikle basın bülteniniz yer kazanmak amaçlı kesilip biçilse bile gerek arama motoru gerekse ziyaretçiler için yönlendirme yapılan bir link olacaktır.

8. Görsel Öğeler

Online bir dünyada basın bültenleri de interaktif olması öneriliyor. Dolayısıyla video, resim galerileri gibi görsel destekler için YouTube, SkyDrive, Dropbox, GoogleDocs gibi servislerden de yararlanabilirsiniz.

9. Şablon

Dijital basın bültenleri için bir şablon oluşturmaya ne dersiniz? (Gelecek blog yazılarında bir örneği olacak.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder